Problematična koža- uzroci?

Drage čitateljice, prvo bih vas voljela sve pozdraviti i zahvaliti  što čitate postove i što ste zainteresirane za ovakve članke. Svaki put kada namjeravam napisati članak, razmišljam o njegovoj funkcionalnosti, odnosno hoće li članak biti koristan čitateljima i hoće li vas zainteresirati za njegovo čitanje. Posebno cijenim vaše komentare, preporuke i savjete- oni su ovdje uvijek dobro došli! Konstruktivna kritika i dobronamjerni savjeti pomažu korisnicima u blogosferi.


Obzirom da sam i sama prošla pakao s kožom, odlučila sam posvetiti ovaj post svima onima koji se bore s kožnim problemima, a ne znaju kako si pomoći i otkud zapravo početi. Treba li najprije utrošiti novce na skupe proizvode, je li nužno potrebno posjetiti dermatologa ili možda nešto drugo? Na sve to i još i više, pokušati ću odgovoriti kroz vlastito iskustvo, ali isto tako, obzirom da nisam dermatolog i da nemam toliko znanja o koži, poslužiti ću se korisnim i provjerenim internet stranicama na kojima sam pročitala različite korisne savjete koji su mi i samoj pomogli.


Za početak je potrebno odrediti kakav je vaš tip kože, te s kojim se problemima susrećete. Važno je razlikovati normalnu kožu od problematične- problematična koža može biti osjetljiva koža, koža sklona aknama, mješovita, masna, dehidrirana; sve to na neki način možemo svrstati u problematičan tip kože- ovisno o problemu; je li koža IZUZETNO suha, osjetljiva, dehidrirana, masna itd. ili SLABO-SREDNJE suha, osjetljiva, dehidrirana, masna itd- te takvu kožu vrlo lako i uspješno liječimo. 

Normalna koža ima:

  • Fine pore,
  • Dobru cirkulaciju krvi,
  • Baršunastu, meku i glatku teksturu,
  • Svježu, ružičastu boju ujednačene transparentnosti,
  • Nema mrlje,
  • Nije sklona osjetljivosti.















SUHA KOŽA
Što je suha koža?


"Suha" se koristi za opisivanje tipa kože koji proizvodi manje sebuma od normalne kože. Zbog nedostatka sebuma suha koža ima manjak lipida koji su joj potrebni da zadrži vlagu i izgradi zaštitni štit protiv vanjskih utjecaja. To dovodi do smanjene funkcije zaštitnog sloja kože. Suha koža ili kseroza ima različite stupnjeve težine i različite oblike koje nije uvijek lako razlikovati.

Mnogo više žena pati od suhe kože nego muškaraca, a svi tipovi kože postaju suši s godinama Problemi vezani za suhu kožu čest su razlog za brigu i na njih otpada 40 % posjeta dermatologu.





Uzroci suhe kože
Osjećaj zatezanja i grube kože često ukazuje na suhu kožu.
Starije žene sa suhom kožom imaju izraženije bore i linije.



Vlažnost kože ovisi o vodi u dubljim slojevima kože i znoju.
Koža stalno gubi vodu putem:
• Znojenja: aktivan gubitak vode iz žlijezda uzrokovan toplinom, stresom i aktivnošću.
• Transepidermalnog gubitka vode (TEWL): prirodan, pasivan način na koji koža širi oko pola litre vode dnevno iz dubljih slojeva.
Suha koža uzrokovana je nedostatkom:
• Prirodnih čimbenika zadržavanja vlage (NMF)  osobito ureje, amino kiselina, mliječne kiseline, koji pomažu vezati vodu.
• Epidermalnih lipida, kao što su ceramidi, masne kiseline i kolesterol koji su potrebni za funkciju zaštitnog sloja zdrave kože. Kao rezultat toga, funkcija zaštitnog sloja može biti narušena.




Kako prepoznati različite stupnjeve suhe kože?


Suha koža kreće se u rasponu od kože koja je malo suša od normalne, preko vrlo suhe kože pa do izrazito suhe kože. Razlike se mogu utvrditia na temelju sljedećih čimbenika:


Suha koža 

Suha koža može biti zategnuta, gruba i izgledati umorno.
Elastičnost kože je slaba.
Unutarnji i vanjski čimbenici mogu poremetiti sposobnost hidratacije kože.

Vrlo suha koža   

Ako se suhoća ne liječi, na koži se može pojaviti: 
  • Blago ljuštenje na nekim dijelovima,
  • Grub izgled s mrljama (ponekad izgleda prerano ostarjela),
  • Osjećaj zatezanja,
  • Svrbež. 
  • Također je osjetljivija na iritaciju, crvenilo i rizik od infekcija.








Izrazito suha koža   

Određeni dijelovi tijela, posebice ruke, noge, laktovi i koljena, skloni su: 
  • Gruboći,
  • Pucanju s tendencijom stvaranja pukotina, 
  • Žuljevima, 
  • Ljuštenju,
  • Čestom svrbežu.





Izrazito suha koža najčešće se javlja kod starijih osoba ili kod iznimno dehidriranih ruku.














MASNA KOŽA
Što je masna koža?


Izraz "masna" koristi se za opisivanje tipa kože s pojačanom proizvodnjom sebuma. Prekomjeno stvaranje sebuma poznato je kao seboreja.
Uzroci masne kože








Nekoliko čimbenika potiče prekomjerno stvaranje sebuma:

  • Genetika,
  • Hormonalne promjene i neravnoteža,
  • Lijekovi,
  • Stres,
  • Komedogena kozmetika (preparati za šminkanje koji izazivaju iritaciju).






Kako prepoznati različite tipove masne kože?

Masnu kožu karakteriziraju:
  • Povećane, jasno vidljive pore,
  • Masni sjaj,
  • Deblja, blijeda koža: krvne žile ne moraju biti vidljive.

Masna koža sklona je komedonima (crnim i bijelim miteserima) i različitim oblicima 

Kod blagih akni, značajan broj mitesera javlja se na licu i često na vratu, ramenima, leđima i prsima.

Kod umjerenih i teških slučajeva, pojavljuju se papule (kvržice bez vidljivog bijelog ili crnog vrha) i pustule (kvržice s primjetnom bijelom ili žutom točkom u sredini), a koža postaje crvena i upaljena.

Masnu kožu mogu karakterizirati proširene i vidljive pore.Akne se često pojavljuju u T-zoni, posebno u pubertetu.







MJEŠOVITA KOŽA

Što je mješovita koža?
Masna T-zona (čelo, nos i brada) i suši obrazi karakteriziraju takozvanu mješovitu kožu.







Mješovitu kožu karakteriziraju:
  • Masna T-zona (čelo, brada i nos),
  • Proširene pore na tom području, s mogućim nečistoćama,
  • Normalni do suhi obrazi.




Kod mješovite kože tipovi kože variraju u T-zoni i na obrazima. Takozvana T-zona može se znatno razlikovati - može pokrivati veoma usko, ali i prošireno područje.
Uzroci mješovite kože



Masnije dijelove mješovite kože uzrokuje prekomjeno stvaranje sebuma. Suši dijelovi mješovite kože nastaju zbog manjka sebuma i povezanog nedostatka lipida.


Problematična koža zahtjeva posebnu njegu. Neki od kožnih problema su: akne, miteseri, komedoni, dermatitis, seboreja. (Preuzeto sa stranice www.eucerin.hr)



Sada, kada ste ustanovili stanje vaše kože, potrebno je 
pravovremeno intervenirati i otkriti moguće uzroke problema!!!


1. HORMONI- U vrijeme puberteta najčešći su problemi s kožom. Već negdje u 6. razredu osnovne, suočila sam se s potkožnim aknama, izrazito masnom kožom, te sam pokušala njegovati kožu s različitim proizvodima iz drogerija. Nažalost, niti jedan nije pomogao.  

POMOĆ: Kontrolirajte hormone! Izvadite krv i naručite se kod ginekologa koji će vas po potrebi uputiti endokrinologu. Naravno, najbolje bi bilo započeti homeopatsku terapiju, te liječenje biljem za uspostavljanje hormonalnog balansa.


2. STRES- Kada se suočavate sa stresnim situacijama, organizam reagira psihološki i fiziološki; izaziva probleme sa živčanim , kardiovaskularnim, respiratornim, imunološkim, probavnim sustavom, moglo bi se reći da je apsolutno cijeli organizam pod opterećenjem. Kožni problemi najčešće se javljaju u stresnim situacijama, zbog kojih se poremeti hormonalna ravnoteža.

POMOĆ: Joga, meditacija, rekreacija ili jednostavno činite nešto što vas čini sretnom i ispunjenom! Svatko od nas ima svoje metode za suzbijanje stresa, ako još niste- pronađite svoju!


3. HRANA- Grickalice, kava, masna hrana, čokolade (mislim na kakao ploče koje sadrže brojne emulgatore, konzervanse, mlijeko, orašaste plodove na koje ste možda alergični a da ni ne znate), gazirana pića, meso- o da, ne biste vjerovali koliko je meso zapravo štetno za kožu! Mlijeko je vrlo jak alergen i sadrži teško probavljivu laktozu, pa se često stvaraju prištići-komedoni.....


POMOĆ: Konzumirajte najviše sirovu hranu; zeleno lisnato povrće, svježe voće, napravite smoothie napitke sa cimetom i medom, limunadu; izbjegavajte pritom šećer! Izbacite meso kroz neko vrijeme i obavezno izbacite kravlje mlijeko; radije posegnite za rižinim mlijekom. Soju ne bih preporučila.


4. NEDOSTATAK TEKUĆINE- Nedostatna količina vode u organizmu izaziva dehidriranost kože, te će vam rijetko koja krema, maska ili tretman pomoći u njenom spašavanju. Potrebno je hidratizirati organizam iznutra!

POMOĆ: Hidratiziranje organizma tijekom dana- ispijajte vodu u malim gutljajima, neka bude 2 litre vode, nezaslađenog čaja, limunade, povrtne juhe, svježih sokova...


5. NAČIN ŽIVOTA I OSTALI UZROCI- Nedovoljna količina sna, pušenje, problemi s probavom, alergije, velike količine kave, stresan posao, ne čistite lice od šminke i ne koristite odgovarajuću kozmetiku, pretjerana uporaba peelinga, maska i općenito prevelike količine preparata za kožu kojima opterećujete kožu i ne dozvoljavate da "diše" i da se sama obnavlja, nedostatak vitamina i minerala...

POMOĆ: Pokušajte odspavati 8 sati u komadu, smanjite unos gaziranog pića, nezdrave hrane i cigareta. Odmarajte se čim više, boravite u prirodi na svježem zraku, promijenite kozmetiku- koristite radije nježnu kozmetiku poput Alverde ili Olivala, nabavite vitaminsko-mineralne dodatke prehrani i svakako izbjegavajte proteine i ostale suplemente namijenjene povećanju mišićne mase.


Sada kada sam nabrojala neke od mnoštva uzroka zbog kojih se susrećete s kožnim problemima i moguća rješenja, pokušajte pratiti svoju kožu tako što ćete izbaciti nekoliko stavki koje sam navela u tekstu, potom promatrajte stanje.
Vrlo je važno provjeriti svoju kozmetiku na sljedećem linku: KLIKNI OVDJE, kako bi bili sigurni da upravo vaša kozmetika ne izaziva iritacije, akne, komedone i sl. 
Kada se pronašli odgovarajuće proizvode, koji su u principu napravljeni od nekoliko jednostavnih i nježnih sastojaka, započnite s njegom i zapamtite- koža je ogledalo načina života! Najprije promijenite loše navike, a potom intervenirajte preparativnim proizvodima. 

Slobodno podijelite iskustva u komentarima!

Pusa! Lana


Primjedbe

Popularni postovi